Teknik Sorular

Web servis ile veri göndermek isterken Yetki Hatası alıyorum ne yapmam gerekiyor?

- Öncelikle web servise istek gönderen ip adresi bölge müdürlüğünde tanımlanan ip adresi içerisinde mi kontrol edilmeli. 

- Web servis adresi kontrol edilerek bağlantı kurulan adres test ortamı ise test kullanıcıAdı/şifre bilgileri ile, gerçek ortam ise gerçek ortam kullanıcıAdı/şifre bilgileri kullanılarak istek gönderilmesi gerekmektedir.


Web servis ile veri göndermek isterken Kullanıcı Adı Şifre Hatası alıyorum ne yapmam gerekiyor?
- KullanıcıAdı/Şifre bilgileri oluşturulduktan bir gün sonra aktif hale gelmektedir. KullanıcıAdı/Şifre aktif hale gelme süresi dolmasına rağmen hata alınıyorsa kullanıcı bilgileri doğruluğu kontrol edilerek bakanlık ile iletişime geçilebilir.
Uetds Tarifeli Yolcu Taşımacılığında Web Servis ile yolcu bildirimi yaparken Gönderilen iniş yer kodu geçersiz veya güzergahta tanımlı değil! uyarısı alıyorum ne yapmam gerekiyor?
- Gönderilen iniş yer kodu güzergahta tanımlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Yolcu iniş yeri gönderilirken güzergahta tanımlı olmasına dikkat edilmelidir. Güzergah yer listelerini sorgulamak için web serviste bulunan guzergahYerListesi metodu kullanılabilir. 
- İniş yer kodu tanımlı değil ise bölge müdürlüğünden iniş yer kodunun tanımlatılması gerekmektedir.

Uetds Tarifeli Yolcu Taşımacılığında Web Servis ile yolcu bildirimi yaparken Gönderilen biniş yer kodu geçersiz veya güzergahta tanımlı değil! uyarısı alıyorum ne yapmam gerekiyor?
- Gönderilen biniş yer kodu güzergahta tanımlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Yolcu biniş yeri gönderilirken güzergahta tanımlı olmasına dikkat edilmelidir. Güzergah yer listelerini sorgulamak için web serviste bulunan guzergahYerListesi metodu kullanılabilir. 
- Biniş yer kodu tanımlı değil ise bölge müdürlüğünden biniş yer kodunun tanımlatılması gerekmektedir.

Uetds Tarifeli Yolcu Taşımacılığında Web Servis ile sefer bildirimi yaparken Girilen plaka Bakanlık kayıtlarında herhangi bir yetki belgesine kayıtlı değil! uyarısı alıyorum ne yapmam gerekiyor?
- Gönderilen plaka bakanlık sisteminde herhangi bir yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (B1, D1) eklenmesi gerekmektedir veya yetki belgesine kayıtlı bir plaka gönderilmelidir.  
Uetds Arızi Yolcu Taşımacılığında Web Servis ile sefer bildirimi yaparken Girilen plaka Bakanlık kayıtlarında herhangi bir yetki belgesine kayıtlı değil! uyarısı alıyorum ne yapmam gerekiyor?
- Gönderilen plaka bakanlık sisteminde herhangi bir yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (A1,A2,B2,D2) eklenmesi gerekmekte veya yetki belgesine kayıtlı bir plaka gönderilmelidir.  
Uetds Tarifeli Yolcu Taşımacılığında Web Servis ile sefer bildirimi yaparken Tarifeli taşımacılık için girilen plaka firmanın B1,D1 yetki belgelerinden herhangi bir yetki belgesine kayıtlı değil! uyarısı alıyorum ne yapmam gerekiyor?
- Gönderilen plaka firmanın yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (B1,D1) eklenmesi gerekmekte veya yetki belgesine kayıtlı bir plaka gönderilmelidir.  
Uetds Arızi Yolcu Taşımacılığında Web Servis ile sefer bildirimi yaparken Arızi taşımacılık için girilen plaka firmanın A1,A2,B2,D2 yetki belgelerinden herhangi bir yetki belgesine kayıtlı değil! uyarısı alıyorum ne yapmam gerekiyor?
-Gönderilen plaka firmanın yetki belgesine kayıtlı olmadığından bu hata alınmaktadır. Plakanın e-devlet üzerinden veya bölge müdürlüğünden yetki belgesine (A1,A1,B2,D2) eklenmesi gerekmekte veya yetki belgesine kayıtlı plaka bilgisi gönderilmelidir.  
Uetds Tarifeli Yolcu Taşımacılığında Web Servis ile sefer bildirimi yaparken X numaralı unetGuzergahKodu hatalı! Güzergah kodu firmaya ait değil! uyarısı alıyorum ne yapmam gerekiyor?
- Gönderilen güzergah kodu firmada kayıtlı olmadığından veya bulunamadığından bu hata alınmaktadır. (Güzergah kayıtlı fakat aktif olmayabilir) Firmanın tanımlı aktif güzergahları web serviste bulunan hatIzinleriSorgulaYurtIci metodu ile sorgulanabilir. 
- Güzergah yok ise bölge müdürlüğünden güzergah tanımının yapılması gerekmektedir.